1 Березня в Греції

1 Березня, початку весни, в Греції радіють як і будь-де. Але окрім традиційних привітань «гарного місяця», тут існує цікава традиція пов’язувати на праву руку прикрасу – фенечку, перекручені білу та червону нитки.

Місяць Березень (грецькою Μάρτης, «Мартіс») названий на честь латинського бога Марса (Mars). Це перший місяць римського календаря і відповідає місяцю Елафіволіон (Ελαφηβολιών) у традиції стародавніх греків.

У Візантії 1 Березня відзначалось великими заходами. У фольклорі Лукакатоса сказано, що пісні-«ластівки» (по аналогії з українськими щедрівками) походять з давнини. 1 березня діти шкільного віку робили з дерева іграшку у формі ластівки, і з ранку ходили від хати до хати співаючі пісні-«ластівки», відзначаючи прихід весни та повернення ластівок. На подяку господарі їм дарували яйця.

Традиція пов’язувати на зап’ястя руки червону та білу перекручені нитки, котрі називають «Мартіс» або «Мартьяс», уходить корінням також в часи Стародавньої Греції. Зокрема в Елевзінських містеріях, містики прив’язували до правої руки та лівої ноги нитку «Крук».

Згідно традиції, 1 Березня біло-червоний браслет матері пов’язують на праву руку дітям, щоб захистити їх від першого весняного сонця. Ще до недавна, кілька десятиліть тому, красивими вважались люди, хто не засмагав від сонця (адже засмагали ті, хто працював у полі, тобто більш бідні верстви). Тож березневе сонце було «підлим», а браслет «мартіс» – нагадуванням. Носять браслет до кінця Березня. В останній день місяця його знімають та вішають на гілля троянд, щоб перша  ластівка його забрала і побудувала своє гніздо.

Окрім Греції ця традиція поширена в Албанії, Скоп’є, Румунії. Червоно-білі браслети у Березні із задоволенням також носять дорослі.