Перша фотографія Акрополя та її історія

Афіни, 1842 р. Акрополь височіє над містом і надихає Джозефа-Філіберта Жиро де Прангі (Joseph-Philibert Girault de Prangey (1804-1892), людину, яка зробила найдавнішу існуючу фотографію пам’ятки. Фотографія зроблена вранці з Пагорба німф.

Афіни та Акрополь 1842 року

Афіни, які були столицею грецької держави з 1834 року (країна з населенням 850 246 осіб в 1840 р.), були на той час невеликим містом і були майже повністю зруйновані під час грецької війни за незалежність (1821-1829 рр.), під час якої і місто, і Акрополь зазнали багаторазових облог.
Місто зазнало серйозних пошкоджень, особливо під час облоги Решида Мехмеда-паші (також відомої як Kütahı), яка тривала одинадцять місяців, з червня 1826 по травень 1827 р. Після завоювання міста в 1827 році османські сили контролювали його до 31 Березеня 1831 р., і Акрополь був офіційно повернений грецькій державі.
Щодо Парфенона, то слід зазначити, що за кілька років до візиту Жиро де Прангі, Томас Брюс (також відомий як лорд Елджин), британський посол у Стамбулі, між 1801 і 1815 роками вилучив 12 статуй фронтону, 156 фризових табличок, 13 метопів, а також фриз храму Афіни та одна Каріатіда Ерехтейона (яка згодом була замінена гіпсовою копією).

Акрополь та прилеглий район Анафіотіка, 1842 р. (фото Джозеф-Філіберт Жиро де Прангі )

“Великий тур” Жиро де Прангі

Історія першої фотографії Акрополя починається на початку 1842 р., Коли 38-річний художник і науковець Джозеф-Філіберт Жиро де Прангі розпочав своє «грандіозне турне» Палестиною, Єгиптом, Сирією, Італією, Туреччиною та Грецією, використовуючи камеру дагеротипу у своїх подорожах. До цієї поїздки він уже написав дві книги про арабські та мавританські пам’ятники Сицилії та Іспанії. Горацій Вернет, Фредерік Гупіль-Феске і Гаспард-П’єр-Густав Джолі здійснили подібні подорожі і перед ним, але жоден їхній дагеротип не зберігся.

Жиро де Прангі спочатку прибув до Марселя та Риму, а потім поїхав до Греції, Каїра, Олександрії, Стамбула, перш ніж дістатися до археологічних пам’яток Малої Азії, «відхиляючись якомога далі від часто використовуваних доріг». Він продовжив свій трирічний похід, відвідавши Святу землю, Баалбек, Дамаск та Алеппо.

Його дагеротипи – найдавніші існуючі фотографії Греції, Палестини, Єгипту, Сирії та Туреччини. Дивно, але його роботи були виявлені у 1920-х роках у сховищі його маєтку та були оприлюднені лише через 80 років.

Джозеф-Філіберт Жиро де Прангі: неперевершений піонер дагеротипії

Джозеф-Філіберт Жиро де Прангі (1804-1892), спадкоємець великого статку, присвятив своє життя подорожам, ботаніці, малюванню, архітектурі та вигадці, яка одразу завоювало його серце: фотографії. Його знімок 1842 року храму Зевса Олімпійського в Афінах на тлі темного неба, що нависає над його руїнами, вважався експертами сміливим.

Численні дагеротипи, які він привіз зі свого плавання на Схід (1842-45) (понад 800 бляшок, не відтворюваних, надзвичайно крихких), являють собою наочні документи, що мають виняткове значення, оскільки вони дозволяють виявити більш ранні вигляди багатьох пам’яток, які були пізніше перетворені або навіть знищені.

Автопортрет Жиро де Прангі (1840 р) та його знімок монументу на пагорбі Філопаппу (1842р)

Для Жиро де Прангі дагеротипія був лише інструментом, який слугував його малюнкам, оскільки він ніколи не вважав фотографію такою, яка має будь-яку цінність, окрім як допомагати в точності своїх зображень. На його думку, це був просто простий пристрій для ведення записів, як це було також для багатьох інших мандрівників того часу.

Його єдиний відомий автопортрет зображує художника, який навчався в Паризькій школі мистецтв, стоячи перед камерою з олівцем у руці, оскільки для нього мистецтво в решті решт не могло бути опосередковано за допомогою автоматизованого зображення пристроєм. Однак його ім’я залишиться в історії саме ц зв’язку із унікальними фотографіями і, зокрема, першою фотографією Акрополя.

By Magdalini Varoucha. Translated from French to English by Dimitris Gkintidis.Originally written for French-language website Grecehebdo.gr