10 цікавих фактів про Колоса Родоського

З 2015 року в грецькому суспільстві все частіше піднімається питання відтворення Сьомого дива Світу Колоса Родоського. П’ятеро молодих архітекторів з Греції, Італії, Британії та Іспанії на основі інженерних розрахунків, спроектували новий Колос заввишки 150 м.   Амбіційний проект, який за задумом авторів має заохочувати туристів відвідати острів коштуватиме не багато не мало, а 250 млн. євро.
Статуя має не тільки прикрашати порт міста Родос, а й слугуватиме маяком. Всередині споруди міститимуться музей, бібліотека та культурний центр. Окрім того, поверхня статуї покриватиметься сонячними панелями задля енергетичної автономії споруди.

Незважаючи на завірення авторів проекту, наразі, окрім згоди місцевої влади, не відбулось подальшого розвитку подій.  Окрім суто фінансових чинників, можливо має місце віра в легенду, згідно якої… з появою нового Колоса Родоського острів зазнає землетрусу, подібного за той, що відбувся тисячі років потому й спричинив руйнування першого Колоса.

Стародавній Колос Родоський було створено між 292 та 280 роками до н. е. на вході до гавані острова Родос. Не так багато інформації відомо про цю статую, що входить до числа 7 див Світу.

Вашій увазі десятка найцікавішого та підтвердженого.

1. Це була статуя з бронзи висотою 31,5 м. створена архітектором  Харесом з Ліндоса.

2. Зображала бога сонця Геліоса, котрому згідно міфології належав острів


на фото – стародавня золота монета острову Родос із зображенням бога Геліоса

3. Існує декілька версій того, як технічно було створено гігантську статую.
Згідно першої версії, британця Меріона, конструкція складалася з трьох масивних кам’яних стовпів, що виконували роль опор (ноги статуї і покривало). На рівні плечей і в поясі стовпи з’єднувалися залізними поперечними балками, утворюючи основу металевого каркаса, який покривали карбованими листами бронзи товщиною 1,6 мм. Статуя поступово «виростала» разом з оточувала її насипом, на якій працювали майстри. Коли голову статуї прикрасили останньою деталлю – променистим вінцем, насип розібрали.
Інший варіант є в рукописі XI ст. Філона Візантійського: «Художник зробив основу з білого мармуру і зміцнив на ньому ноги Колоса до щиколоток … Ця основа була такою високоюм, що перевершувала по висоті всі інші статуї. Тим важче було підняти і встановити саму статую … Її доводилося споруджувати вгору цілком, як будівельну споруду … В даному випадку відливали спочатку першу частину, а форму для наступної робили на її поверхні; після формування другої частини на ній моделювали третю і так далі. Скульптор оточував вже готові частини земляним валом, створюючи поверхню, на якій можна було готуватися до відливання черговий частини. Художник зміцнив бронзу зсередини залізним каркасом і кам’яними блоками; з’єднувальні балки говорять про вражаючу ковальську майстерність, що не поступається вмінню циклопів; взагалі, прихована частина роботи ще більше видимої».

4. Зруйнована через землетрус, проіснувавши всього 50 років (за деякими джерелами 66 років)

5. Частини статуї пролежали 880 років. У 653 р острів Родос захопили араби. Вони відразу зрозуміли велику матеріальну цінність залишків статуї – її розбили, а метал вивезли до Сирії на 980 верблюдах. За повідомленням Філона Візантійського, на статую пішло 13 т міді і 8 т заліза [29]. За сучасними розрахунками, на литу бронзову статую таких розмірів потрібно близько 200 т бронзи.

6. Інформацію про існування Колоса Родоського історики знайшли в письмових джерелах, перші згадки відносяться до 1 с.н.е.

7. Ця гігантська скульптура була свого часу настільки загальновідомою, що античні автори, багаторазово згадуючи її в своїх працях, не подбали залишити її докладний опис. Якщо такий опис існував, то він нажаль не дійшов до наших днів. Саме тому існує багато версій вигляду статуї.

8. Помилково вважається, що Колос Родоський стояв з широко розставленими ногами поміж яких проходили судна.  Також не доведено, чи мала статуя в руках факел.

9. Колос Родоський надихнула Фредеріка Бартольді до створення всесвітньо відомої Статуї Свободи. Однак всередині п’єдесталу Статуї Свободи існує надпис:  «Новий Колос, не схожий на нахабного гіганта грецької слави».

10. Єгипетський цар Птолемей III пропонував відновити Колоса своїм коштом, але мешканці Родосу відмовились, оскільки вважали, що Геліос розгнівався через появу статуї, і саме остання спричинила руйнівний землетрус.