Тюльпан, тюрбан, Крим та лаладес острову Хіос

Приблизно в цей період часу (кінець березня – початок квітня) на острові Хіос всього протягом десяти днів галявини вкриваються ніжними тюльпанами. Місцеві їх називають «лаладес» .  Диво в тому, що вони – дикі. Їх ніхто тут спеціально не висаджував, вони самі укоренилися та розповсюджуються.

Достеменно не відомо, коли саме квіти з’явилися на Хіосі. Але щоб було зрозуміло наскільки це було давно, давайте пригадаємо історію тюльпанів.

Відомо, що батьківщиною тюльпанів є Персія, звідки вони поширилися по Середній Азії. В 13 столітті персидський поет Сааді, описуючи вигаданий рай, зазначає, що «там існують кольорові тюльпани та запашні гранати» .

В Греції зображення тюльпанів можна знайти як оздоблення слів в Євангеліях 12 століття.  Можливо приблизно в той час вони були і на острові Хіос. Нажаль, не існує підтвердження, що тюльпани з Хіосу переправлялися до Константинополя, але греки наполягають на цій версії.

З Середньої Азії тюльпани поширилися і в Крим, де знайшли підходящий клімат.  Існує документальне підтвердження , що 300 000 тюльпанів було доправлено з Криму  у Константинополь для промислового вирощування.

Протягом 14-15 століття тюльпан став обожнюваною квіткою Оттоманської Імперії. Вона прикрашала сади палаців, квітковими мотивами оздоблювали стіни, тканини.

Турецькою, арабською, болгарською квітка називалася  та називається «лале» («лалАс»).  Саме тому на Хіосі тюльпани називають «лаладес».

До цих пір на Сході розповсюдженим є жіноче ім’я Лале.  Навіть одного султана звали Лалізар, що означає «той, хто любить тюльпани».

В Європу, як відомо, квіти потрапили тільки на початку 16 століття. Пов’язано це з іменами голландського ботаніка Carolus Clusius та віденського дипломата Ogier Ghislain de Busbecq. І  вже європейці дали квітам назву «тюльпан» за схожість з головним убором східних торговців, тюрбаном. Відтоді почалася натуральна «тюльпаноманія», котра триває і по цей день.

Окрім високої експортної цінності, з ім’ям квітки пов’язані музичні та літературні твори, згодом з’являється в кінематографі

та моді.


Колекція Christian Dior (2010)


Інсталяція у м. Лілль (Франція), автор – Yayoi Kusuma

Щодо тюльпанів Хіоса (лаладес Хіоса) … На острові зростають  4 види: Tulipa agenensis DC, Tulipa raddii Reboul , Tulipa clusiana DC, Tulipa undulatifolia Boiss.  Автентичною вважається тільки Tulipa undulatifolia Boiss.

В давніх словниках острова зазначається, що пелюстки тюльпанів є їстівними «в них загортають, варять». Але немає підтвердження цьому. Достеменно відомо, що під час війн та окупації, цибулини тюльпанів рятували населення Хіоса від голоду.

Сьогодні, навесні, квітучі галявини Хіоса притягують багато відвідувачів. Збирати квіти не заборонено, проте всіх туристів просять не виривати цибулини.

Але ще краще, не зривати квіти зовсім. Тюльпани є безцінним природнім багатством острова. Давайте залишимо цю красу в її природному середовищі для майбутніх поколінь.