Різдвяне дерево vs Човен “Каравакі”

boat_tree
н
а фото: центральна площа Салоніків

Вже десятки років в Греції мирно співіснують два різдвяні символи – різдвяне дерево та корабель «каравакі».  Але були часи, коли в суспільстві сперечалися  з приводу – що є більш традиційним для Греції: дерево чи човен?

Прикрашення човна відносять до давніх часів, коли основним промислом греків було риболовство. Діти бавилися з іграшками-човниками, тримали улюблені іграшки під час виконання різдвяних колядок. Тому і назва  – не “караві” (корабель), а “каравакі” човник.

boat_tree4

А жінки прикрашали човни, щоб відзначити повернення  чоловіків з дальніх походів.

Європейську традицію прикрашати різдвяне дерево привіз до Греції її перший король  Отто, котрий був родом з Баварії. Першу ялинку встановили у 1833 році в королівському палаці в місті Нафпліо – першій столиці Греції.

Але грецькі історики пішли ще далі. Багато з них стверджують, що це не Греція позичила європейську традицію, а навпаки. Їх впевненість базується на тому факті, що в давньогрецьких джерелах згадується традиція прикрашати оливкові дерева.  Древні греки брали гілля оливи та прикрашали його фруктами, горіхами, насінням, червоними та білими вовняними нитками та називали «іресіоні» ( ειρεσιώνη).

boat_tree3

Згідно праць Аристофана,  діти приносили іресіоні до порогу будинків та улаштовували гілля над дверима. Там воно висіло до наступного року як оберіг. У Візантійські часи ця традиція була заборонена, оскільки вважалася язичницькою.  Історики впевнені, що традиція «іресіоні» була розповсюджена в інших країнах, зазнала трансформацій та повернулася до Греції у вигляді ялинки.

 

Сучасні преференції греків залежать від ступеню релігійності.  Ніколи не побачите наряджену ялинку біля\в церкві, або в магазинах, що продають церковне приладдя та літературу.  Пересічні громадяни надають перевагу ялинкам. А ще більше – вшановують обидві традиції, прикрашаючи і дерево, і човен.

In the Greek tradition ( especially in the islands ) it is common to ornament a ship instead of a tree for Christmas

І наостанок, грецький варіант пісні про Різдвяне дерево

Leave a Reply