Монастир Осіос Лука ( η Μονή του Οσίου Λουκά του Στειριώτη)

img_3115

Навіть якщо ви людина зовсім не релігійна, варто додати до своєї мандрів ки пару-трійку об’єктів категорії “релігійний туризм“. В Греції, більшість з них, розташовані в таких дивних місцях, мають цікаву архитектуру, а дорогу до них супроводжують неперервершені пейзажі.

Наприклад, монастир Осіос Лука, котрий розташований відносно недалеко від Афін та відвідування якого можна долучити до подорожі в Дельфи, або Арахова.

img_3050

Від селища Дістомо (Δίστομο) їхати в напрямку селища Стірі (Στείρι). Точне місцезнаходження можна знайти в гугл-картах по запиту “Moni Osiou Louka” або “Hosios Loukas“.

img_3054

Монастир з двома великими церквами (Богородиці та Кафолікон), дзвіницею, чернечимі келіями  та іншими будівлями присвяченими чудотворному місцевому святому не настільки відомий як Метеора. Але знаний серед поцінувачів візантійських пам’яток історії, тому ще уявляє собою приклад мистецтва 11-го століття.

img_3068

Іноді Святого Луку Еладського, в честь якого було побудовано цей монастир плутають з іншим Святим Лукой, котрий був нашим земляком, з Сімферополя (Святий Лука Кримський, Архієпископ Сімферопольський).

Одже, з церковних джерел відомо, що на цьому місці Лука Стіріотіс проживав чернцем біля 946 року. Разом зі сподвижниками будував церков на честь Святої Варвари (наразі це церква Богородиці), в 941 році пророкував звільнення Криту імператором Романом II. Помер у 953 році. Приблизно у 955 році завершилося будівництво церкви Св. Варвари (нині – Богородиці). А в 961 році, коли збулося пророцтво Святого Луки, імператор Роман II наказав побудувати храм по образу Святої Софії (Константинопольської). Тобто Кафолікон (або церква Святого Луки).

img_3070

Дві церкви – Богородиці та Святого Луки були об’єднані та наразі складають одну будівлю.

osioslouka

Нам ця будівля дуже нагадала Софію Київську.

Історія монастиря Святого Луки – це історія Греції. Багато разів розграбовувався, зазанвав руйнації, бомбардувався під час Другої світової війни.

Реставраційні роботи розпочалися у 1958 році. У 1990 році став об’єктом Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Наразі – це діючий чоловічий монастир, місце поклоніння мощам Святого Луки.

img_3097

Внутрішні приміщення церков вражають. Навіть неозброєним оком стає зрозуміло, що все те, що вдалося зберігти – безцінне.

img_3075

img_3078

Велич, краса, недосяжність.

img_3076

Територія дещо лабіринтоподібна

Осіос Лука

Суворе кам’яне довкілля прикрашають квіти.

img_3066

img_3091

Нагадуючі, що це все ж таки місце безумовної любові та вічного життя

img_3060

Було цікаво, чи використовують ще ченці цей “пристрій”, чи це вже просто музейний експонат.

img_3093

А водичку точно п’ють. Гадається, що влітку особливо.

img_3067

Можна довго ходити-бродити довкола, насолоджуючися краєвидами

img_3052

img_3062
Або уявляючи, як тут все було століття тому.

img_3098

Доречі, археологи з’ясували, що до появи Святого Луки та початку будування церкви Богородиці, на цьому місці існував античний храм присвячений Деметрі. Його матеріали було використано при будівництві цоколя церкви Св. Луки.

Осіос Лука

Територія перед монастирем обладнана для туристів. Тут знаходяться магазинчики з сувенірами, традиційними грецькими продуктами, солодощами, кафе.

Нажаль, ми не знайшли продукції саме місцевого виробництва. Це трішки засмутило.

img_3104
Але засмучення пройшло швидко, коли ми поїхали з монастиря.
img_3123

Краса, яка відкривалася з кожним поворотом, примусила забути про все.

img_3131

Навіть похмура погода не перешкоджає, а навіть додає вражень.

img_3136

Тим більше, що вона, погода, змінюється настільки швидко, що на неї взагалі можна не звертати увагу 🙂

img_3149 img_3152

Підсумовуючі подорож, можна її рекомендувати як must have. Це незабутнє враження від краси природи та краси рукотворної.

Leave a Reply