Квітка Кноського палацу

sea-daffodil0

Коли літо добігає свого кінця, на піщаних пляжах Егейського моря розквітає ніжна та рідкісна квітка. Її офіційна назва – панкрацій морський (Pancratium maritimum). Але більш відома як морська лілія, піщана лілія, або морський нарцис. В Греції ще зустрічається назва «лілія Богородиці» через те, що починає розквітати 15 Серпня (свято Успіння Богородиці).
Через збільшення чисельності туристів на пляжах, Морська лілія стала відноситися до видів, що зникають.

Із квіткою пов’язано достатньо цікавих фактів.

 • Назва походить від грецьких слів παν — весь, κράτος— сила – «всесильний»
 • Легке насіння квітки відносить вітром на море, де вони плавають на поверхні аж поки хвилі не винесуть їх на узбережжя. Там, де квітка «надумає» вирости, через деякий час, взимку з’являються листя. Протягом літа вони висихають і тоді розквітає біла велика квітка з сильним ароматом. Вівчари кажуть, що цей запах відлякує свійську тварину від походів до моря. Час цвітіння – середина серпня – перша половина жовтня.

  sea-daffodil4

 • Морська лілія більше поширена на островах : Крит, Кіфнос, Санторіні та інші. На материковій частині багато квітів можна побачити в біотопосі Алікес Кітрус (Пієрія). Доволі часто морську лілію можна зустріти на Пелопонесі, особливо в районі Мані.

  sea-daffodil2

 • Найдавніше зображення панкрація морського, що дійшло до наших днів, можна побачити в Кносському палаці (острів Крит) , а також на стародавніх фресках на Санторіні. Мова йде про 1700-1450 роки до р.Х. В ті часи ця квітка була священною для мінойцев. А знайдені зображення в палаці – перше декоративне оздоблення стін будівлі квітковими мотивами.

  sea-daffodil7

  sea-daffodil6

 • Pancratium maritimum був дуже важливою рослиною для островів Егейського моря і символом могутніх країн Міноса. Його зображали на мінойських судах як емблему, коли останні перебували у стані війни.
 • Древні греки знали властивості квітки і додавали її сік в мед, вочевидь для поліпшення смаку. В даний час було виявлено, що морська лілія має антибіотичну, антибактеріальну, протигрибкову та протизапальну дію, а також стимулює серцеву й нервову систему.

  sea-daffodil3

Існування морської лілії демонструє унікальність незмінних екологічних умов в Егейському регіоні, що збереглися з мезоліту  до наших часів.

Leave a Reply